Přednáška Dr. Andrije Kohuta 6. 12. 2023

Vážení studenti, vážené studentky,
Centrum strategických regionů a Ústav východoevropských studií Vás zvou na přednášku Dr. Andrije Kohuta na téma „Od poštovních krys až po operaci ‚Farizejové‘: co archivy KGB vypráví o Holodomoru“. Přednáška se koná 6. prosince 2023 od 14:10-15:40 v místnosti 301 na hlavní budově FFUK.

Přednáška bude probíhat v ukrajinštině s českým překladem Lucie Poian

„Hladomor v sobě spojuje velmi odlišné a hluboké příběhy, počínaje krysami z kyjevské pošty, které v únoru 1933 rozkousaly balík diplomatické pošty, a konče operací s krycím názvem „Farizejové“, kterou koncem roku 1980 provedla KGB v zahraničí. Sovětský režim popíral skutečnost rozsáhlého hladomoru v letech 1932–1933 od jeho počátku až do rozpadu Sovětského svazu. Komunistické tajné služby nebyly pouze aktivními pachateli hladomoru. GPU-NKVD-KGB potlačovaly ty, kteří se snažili o rozsáhlém uměle vyvolaném hladomoru mluvit nebo na něj vzpomínat. Díky tomu se v záznamech KGB dochovaly unikátní důkazy o Hladomoru.“

Úvod > Aktuality > Přednáška Dr. Andrije Kohuta 6. 12. 2023