Mimořádné aktivity pořádané ve spolupráci se Seminářem baltistiky

• Na základě konference uskutečněné 24.–25. října 2017 v Rize pod patronáží prof. Dr. Vairy Vīķe-Freibergy, prezidentky Lotyšska v letech 1999–2007, vyšla (vročení 2018) kniha „Bezvarīgo vara: Masariks, Patočka, Havels“ (Moc bezmocných: Masaryk, Patočka, Havel), do níž přispěli také vyučující Semináře baltistiky doc. dr. hist. Kristīne Ante a Mgr. Pavel Štoll, Ph.D

.

• 8.–9. listopadu 2017 se na půdě Univerzity Karlovy uskutečnila konference „František Skorina a jeho pražská Bible Mnohojazyčné kulturní dědictví Velkoknížectví Litevského a současnost“ (Pranciškus Skorina ir jo Prahos biblija. Daugiakalbis LDK kultūrinis paveldas ir šiandiena). Konference byla pořádána Seminářem baltistiky FF UK ve spolupráci s Litevskou edukologickou univerzitou. Program..

vāks_P_StollsFIN

• 22. září 2016 se uskutečnila přednáška prof. Lotyšské univerzity Igorse Šuvajevse „Mafie: diskurzivní praxe“.
  • 11. května 2016 prof. Grasilda Blažienė z Institutu pro litevský jazyk pronesla přednášku s názvem „Kas dar nepasakytą apie baltistiką“ (Co ještě o baltistice nebylo řečeno)

2016 přednáška prof. Blažiene, dokumentace

• 6. ledna 2016 přednesla prof. Anna Vulāne „Ieskats latviešu pasaulainā: nominatīvais, derivatīvais, morfoloģiskais aspekts“ (Pohled do krajiny lotyšského světa: aspekt nominativní, derivativní a morfologický) a Lilija Jurģīte „Ieskats latviešu individuālo vārdu (kristāmvārdu) došanas tradīcijā un to attīstībā. Bērnu vārdu izvēles tendences mūsdienās“ („Pohled na tradici a vývoj lotyšského pojmenovávání (křestní jména). Současné tendece výběru dětských jmen“). 11. ledna 2016 se uskutečnila přednáška vyučující Fakulty pedagogiky, psychologie a umění Lotyšské univerzity Liliji Jurģīte „Ieskats latviešu personvārdos“ (Pohled na lotyšská osobní jména).

2016-01-6., 11., 13. prof. Vuláne, Mgr. Jurgíte

Pobaltí, cesta k nezávislosti - beseda 2015

• 5. a 6.května 2015 se uskutečnily přednášky docentky Vilniuské univerzity Daliy Čiočytė „God and Evil (Fiodor Dostojevskij)“ a „Christian Interpretation of the History of Lithuania in Lithuanian Literature“.
  • Od středy 8. do 15. dubna 2015 pronesla doc. Vilniuské univerzity Audinga Peluritytė-Tikšienė přednášky o litevské kultuře a literatuře „Lietuvių literatūra ir sovietmečio meno kontekstai (skulptūra, keramika, juvelyrika)”, „Kultūros kontekstai ir menas Lietuvoje (LTSR) ir išeivijoje 5–9 dešimtmečiais”, „Aezopian language in Lithuanian art during 7th-8th decades”. Na závěr byla litevská kultura přiblížena tradičním velikonočním koulením vejcí.

Koulení vejcí (2)                 Koulení vejcí (5)

• 3. prosince 2014 vicekonzul Velvyslanectví Litevské republiky pan Mindaugas Stanys proslovil přednášku „Desetiletí Litvy v Evropské unii”, po níž následovala živá debata.

Vicekonzul Velvyslanectví Litevské republiky pan Mindaugas Stanys (2)                  Vicekonzul Velvyslanectví Litevské republiky pan Mindaugas Stanys (4)

• 27. listopadu 2014 byl vedoucí semináře baltistiky FF UK Mgr. Pavel Štoll, Ph.D. zvolen zahraničním členem Lotyšské akademie věd (Latvijas Zinātņu Akadēmija).
  •  29. a 30. října 2014 doc. Laimutė Bučienė a doc. Regina Rinkauskienė proslovily přednášky o syntaxi litevského jazyka a o litevských dialektech.

doc. Laimutė Bučienė a doc. Regina Rinkauskienė (1)doc. Laimutė Bučienė a doc. Regina Rinkauskienė (3)doc. Laimutė Bučienė a doc. Regina Rinkauskienė (4)doc. Laimutė Bučienė a doc. Regina Rinkauskienė (5)

• 9. října 2014 přednesl prof. Historické a filozofické fakulty Lotyšské univerzity Igors Šuvajevs referát „Panoptikon: Varas un eksistences tehnoloģija”.

Šuvajevs - Panaptikon... (2)

• 2. června 2014 byl ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze uspořádán „Den Rigy v Praze”. Ve Velkém sále Městské knihovny vystoupila jedna z nejznámnějších lotyšských skupin Iļģi, v knihovně proběhla výstava českých překladů z lotyšské literatury.

Ilgi                                   Lotyšská literatura v českých překladech - Copy

• 22. dubna 2014 se na půdě FF UK společně se zahájením výstavy vilniuských fotografií Grégoira Labbého, podpořené honorárním konzulem litevské republiky Sauliusem Bazevičiusem, uskutečnila prezentace překladu básní nejvýznamnějšího litevského poety 20. st. Tomase Venclovy. Výbor básní Čas rozpůlil se… – Įpusėja para…, přeložený Alenou Vlčkovou a Jaroslavem Kabíčkem, vydala v nakladatelství Venkovské dílo Věra Kociánová.

Vinliuské paralely (1)                               Vinliuské paralely (2)

Įpusėja para... 1

Prezentace Pavlových knih 27. 3. 2014 1 (1)                               Prezentace Pavlových knih 27. 3. 2014 1 (3)

• 26. března 2014 se uskutečnila přednáška o Jednotě bratrské v Lotyšsku lotyšského historika a předsedy Lotyšské Jednoty bratrské Gundarse Ceipeho