Pracovníci Ústavu východoevropských studií FF UK se podíleli na řadě výzkumných a grantových projektů v rámci FF UK. V oblasti rusistiky se v současné době zaměřují především na typologické otázky ruské kultury. V posledních letech se úspěšně realizoval například projekt GA ČR Kulturní, duchovní a etnické kořeny Ruska, v jehož rámci byly studovány základní prvky ruské kultury v širší interdisciplinární perspektivě. Naznačené téma bylo následně prohloubeno v projektu GA ČR Duchovní a historická tradice v ruské kultuře: kontinuita a diskontinuita, který se zaměřil na sociální a politické myšlení Moskevské Rusi i náboženský život současného Ruska. Nejvýznamnějším vědeckým počinem Semináře ukrajinistiky a slavistiky se stalo úspěšné završení grantového projektu Konstituování postmoderního diskursu v ukrajinské literatuře, který se pokusil z různých hledisek nahlédnout tvorbu představitelů tzv. stanislavského fenoménu. Významná část zaměstnanců Ústavu se v posledních letech aktivně zapojila do řešení vnitřních výzkumných záměrů PRVOUK – P10 – Lingvistika a PRVOUK – P12 – Historie v interdisciplinární perspektivě.
Ústav východoevropských studií byl hlavním řešitelem projektu Visegrad Eastern Partnership Literary Award.
Projekt Visegrad Eastern Partnership Literary Award (VEaPLA) představuje autory poezie, prózy a literatury faktu ze zemí Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina) středoevropským čtenářům.
Jeho ambicí je vytvořit platformu pro spolupráci mezi intelektuály, kteří působí na poli literatury v postsovětském prostoru a v zemích Visegrádské čtyřky, podpořit významné osobnosti kultury a ideály svobody literární tvorby.