Vážené studentky, vážení studenti,
Ústav východoevropských studií Vás zve na přednášku Mgr. Radomyra Mokryka, Ph.D. pod názvem Zrození disentu: šedesátníci a tání na Ukrajině, která proběhne ve středu 24. dubna 2024 od 16:00 do 17:30 na hlavní budově FFUK v místnosti č. 325.
Anotace:
Nová kniha ukrajinského historika Radomyra Mokryka Zrození disentu. Šedesátníci a tání na Ukrajině vypráví příběh skupiny ukrajinských spisovatelů, básnířek, literárních kritiků a intelektuálů, kteří v době tzv. Chruščovova „tání“ na Ukrajině formovali kulturní opozici vůči sovětskému režimu a vešli ve známost jako generace „šedesátníků“. Postupné odhalení historických zločinů sovětské vlády, pochopení politiky rusifikace a oponování oficiální cenzuře přivedlo šedesátníky do disentu.
Kniha sleduje osudy ukrajinských intelektuálů a jejich přerod z relativně loajálních sovětských občanů v disidenty. Publikace osvětluje koloniální podstatu rusko-ukrajinských vztahů v daném období, která se nakonec stala hybnou silou pro vznik ukrajinského disentu.
S autorem Radomyrem Mokrykem debatují Tereza Chlaňová a Stanislav Tumis.
Úvod > Aktuality > Přednáška Mgr. Radomyra Mokryka, Ph.D.: Zrození disentu: šedesátníci a tání na Ukrajině