Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Vyšla nová publikace o dějinách ruské meziválečné emigrace, mezi jejímiž autory jsou studenti a absolventi našeho ústavu.
Na podzim se bude konat křest této knihy, na který budete všichni srdečně zváni!
Kniha je věnována stému výročí Ruské pomocné akce československé vlády. Ta byla bezprecedentní humanitární pomocí ruskému protibolševickému exilu. Díky ní se Československo stalo centrem ruské vědy, myšlení a umění. Jednotlivé kapitoly se zabývají jednak vybranými institucemi vzniklými v rámci Ruské pomocné akce a jednak vybranými osobnostmi, které našly v naší zemi možnost pracovat ve svém oboru. Analyzován je obsah hlavního časopisu ruské exilové diaspory v ČSR Volja Rossii a každodenní život ruských gymnázií na území dnešní České republiky. Dále je pozornost věnována myšlení předního právního vědce a děkana Ruské právnické fakulty Pavla Novgorodceva a vydavatelské činnosti profesora Univerzity Karlovy a literárního historika Jevgenije Ljackého. Představena je též exilová tvorba jednoho z průkopníků psychoanalýzy Nikolaje Osipova a literární kritičky Naděždy Melnikové-Papouškové. Kapitola o filosofovi Ivanu Lapšinovi se zaměřuje na jeho muzikologické práce a pojetí české hudby. Publikaci uzavírá studie o historikovi Antoniji Florovském.

Obsah publikace:

Bohaté dědictví ruské meziválečné emigrace (Hanuš Nykl)

Časopis Volja Rossii: periodikum pražských levých eserů (Anna Ivanova)

Život ruských gymnázií v meziválečném Československu (Marie Procházková)

Sociální liberalismus Pavla Novgorodceva a jeho filosofické předpoklady: analýza a kritika (Ladislav Zemánek)

Jevgenij Alexandrovič Ljackij: nakladatel, literární vědec a profesor Univerzity Karlovy (Karolína Konvalinková)

Psychoanalýza literatury Nikolaje Jevgrafoviče Osipova (Natalia Bažantová)

Zájmové transformace v díle Naděždy Filaretovny Melnikové-Papouškové v letech 1918–1950 (René Andrejs)

Ivan Ivanovič Lapšin a jeho reflexe české hudby (Vojtěch Frank)

Historik česko-ruských vztahů Antonij Vasiljevič Florovskij (Nikola Dopitová)

Odkaz na knihu ve vydavatelství Karolinum zde.

Úvod > Aktuality > Vydání publikace Instituce a osobnosti ruské meziválečné emigrace v Československu