Zemřela Dr. Irina Mesnjankina

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že 19. března tohoto roku zemřela ve věku 89 let historička ruské filosofie a dlouholetá pedagožka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Irina Mesnjankina.

PhDr. Irina Mesnjankina, CSc. se narodila 22. února 1932 ve Vladikavkazu (tehdy Ordžonikidze) a vystudovala filosofii na Leningradské univerzitě. V Československu působila od roku 1955 nejprve na Vysoké škole ruského jazyka a literatury a od roku 1960 až do konce své aktivní činnosti na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Patřila ke generaci pedagogů, kteří na Filozofické fakultě vytvářeli svobodnou atmosféru obrodného procesu šedesátých let. Mezi její blízké přátele patřil Milan Machovec, Ladislav Major, Milan Sobotka či Ivo Tretera. I v následujících desetiletích prosazovala ve svých přednáškách a seminářích vlastní pohled na dějiny ruského myšlení, který zahrnoval především idealisticky orientované autory (Dostojevskij, Šestov, Berďajev). Její výuková činnost byla normalizační politikou ukončena v roce 1983, k aktivní práci na Filozofické fakultě se vrátila opět po roce 1989. Její pojetí ruského myšlení ovlivnilo několik generací posluchačů a vychovala řadu žáků, kteří dnes působí v humanitních a teologických oborech na Univerzitě Karlově a v dalších institucích. V posledních letech své přednáškové činnosti se na svých seminářích intenzivně věnovala také překladům děl ruských myslitelů (Berďajev, Rozanov, Šestov, Věchi). Irina Mesnjankina působila na Ústavu filosofie a religionistiky a s Ústavem východoevropských studií dlouhodobě spolupracovala. Vedla přednášky a semináře o dějinách ruské filosofie a vystupovala v roli vedoucího řady absolventských prací našich studentů.

Úvod > Aktuality > Zemřela Dr. Irina Mesnjankina